Product
Linen
As the name implies, The Clean Slate Collection offers clear European Oak grain with sparse character marks for a hint of rustic charm. Equally at home in a Paris parisserie, a German tavern or you home’s kitchen, this engineered hardwood comes in an array of fine color options form deep brown to gray to soft whitewashed naturals. Formats of 61/2″ widths and random legths up to 72″ elevates any design and speak to today’s aesthetics.
Specifications
| Collection | Clean Slate |
|---|---|
| Construction | Engineered Hardwood |
| Species | Eurpoean Oak |
| Length | Random 16"-75" |
| Thickness | 3/8” |
| Width | 7" |
| Wear Layer | 1.2 mm |
| SQ/FT | 36.4 |
| Surface Texture | Wire Brush |
| Surface Finish | UV Cured Urethane |
| Edge Type | Micro Bevel |